Autorica: dr.med., spec. dermatovenerologije Valentina Vučićević
Starenje kože prirodan je proces koji dolazi s godinama, ali uz pravilnu njegu i tretmane, moguće je značajno usporiti pojavu prvih znakova starenja i zadržati mladolik izgled. Uspješna anti-age rutina zahtijeva individualizirani pristup, a balans između kućne njege i profesionalnih tretmana ključ je dugoročnih rezultata. Naša dermatologinja, dr. Valentina Vučićević, koja iza sebe ima godine iskustva u kliničkoj i estetskoj dermatologiji, dijeli savjete i preporuke koje možete primijeniti kod kuće, kao i profesionalne tretmane koji pružaju dodatnu njegu i pomlađivanje kože.
Kombinacija ovih metoda može poboljšati teksturu kože, smanjiti bore i vratiti prirodni sjaj, a odabir prave rutine ovisi o specifičnim potrebama vaše kože. Dok kućna njega pomaže u svakodnevnom održavanju mladolikosti, stručni tretmani omogućuju dublje rezultate, prilagođene vašem tipu kože i estetskim ciljevima. U nastavku ćemo predstaviti ključne korake i preporuke kako postići najbolje rezultate na putu prema njegovanoj i mladolikoj koži.
Ljeto je prošlo, a o tome nam govore i brojni tragovi na našoj koži kao što su tamne mrljice na licu, suhoća kože, sitne borice i namreškanost kože tj. znakovi koji ukazuju da je koža dehidrirana nakon sunca, vjetra i morske vode. Dehidraciju kože trenutno pojačavaju zagrijani i zatvoreni prostori u kojima boravimo.
Mrljice na licu i sitne bore mogu se ublažiti korištenjem krema u dnevnoj rutini kod njege kože. Takve kreme mogu sadržavati thiamidol, niacinamid, C vitamin, retinol, retinal te u zadnje vrijeme i bakuchiol (prirodni aktivni sastojak protiv starenja, moćan kao retinol, a nježniji za kožu). Sve navedeno utječe na smanjenje hiperpigmentacija i bora, ali utječe i na jačanje kožne barijere koja je pak zadužena za očuvanje hidratacije kože. Također, navedeni sastojci dovode do blistavosti kože te zdravog, mlađeg i živahnijeg izgleda kože.
Za dan se preporuča koristiti npr. serum ili kremu sa C vitaminom, a uz navedeno, kao i uz ostale proizvode protiv hiperpigmentacija, je obavezna zaštita od sunca sa SPF-om 50+ jer tijekom cijele godine imamo utjecaj UVA zraka odgovornih za fotostarenje kože i smanjenu produkciju kolagena. Često kreme i serumi sa C vitaminom sadrže i niacinamid (vitamin B3) koji djeluje i protuupalno, te nezaobilaznu hijaluronsku kiselinu koja će hidratizirati kožu jer ima jaku sposobnost vezanja vode na sebe.
Kreme u dnevnoj rutini za stariju i zreliju kožu će imati u svom sastavu i ceramide. Što je koža zrelija i starija, gubi više kolagena, hijaluronske kiseline i ceramida stoga ih je važno nadoknaditi, osobito u perimenopauzi i menopauzi.
U večernjoj rutini se preporuča korištenje krema sa retinolom u koncentraciji od 0.1 do najviše 0.3 %koje se moraju postepeno uvoditi. U početku se apliciraju na kožu 2x tjedno kroz 2 tjedna, potom svaki drugi dan kroz 2 tjedna. Ako koža dobro tolerira kremu tj. ako nema iritacije, kremu nastavljamo primjenjivati učestalije prema uputama. Preporuča se korištenje kreme sa retinolom kroz ukupno 8 tjedana ili duže, ovisno o tipu kože. Ako je koža masnija, može se produžiti korištenje kreme kroz nekoliko mjeseci. U ljetnim mjesecima se preporuča izbjegavanje krema sa retinolom i krema sa ostalim derivatima A vitamina (retinoidi).
Ako je koža jako osjetljiva, ne preporuča se istovremeno koristiti preparate sa C vitaminom i preparate sa retinolom zbog moguće pojačane iritacije.
Za osjetljivi tip kože preporuča se prvo uvesti serum sa C vitaminom i provesti tretman od 2 mjeseca, a kasnije nakon ukidanja C vitamina, ako preparat sa C vitaminom nije iritirao kožu, može se u večernju rutinu postepeno uvesti krema ili serum sa retinolom nižeg postotka. U slučaju iritacije kože potrebno je ukinuti preparat sa retinolom kroz nekoliko dana te smirivati kožu sa preparatima koji sadrže hijaluron i niacinamid , tj. neutralnim hidratantnim, ali i masnijim kremama koje sadrže omega masne kiseline i shea maslac, kako bi se koža brže umirila, smanjio osjećaj svrbeži te da bi se obnovila lipidna barijera kože. Tek nakon smirivanja kože može se nastaviti aplikacija kreme sa retinolom, ali 1-2x tjedno.
Osim originalnih krema sa retinolom koje su na tržištu od raznih brendova, mogu se koristiti magistralni pripravci sa retinoidima koje propisuje dermatolog kao individualnu terapiju, ovisno otipu i problematici kože.
Kod starijih i više suhih tipova kože se za jutarnju njegu kože preporučuju kreme bogate ceramidima i prirodnim uljima, a osobito tijekom terapije kremom sa retinolom i retinoidima. U dane kada se ne aplicira krema sa retinolom, aplicira se i ujutro i navečer krema sa ceramidima i prirodnim uljima. Ako kreme sa retinolom iritiraju, preko kreme sa retinolom nakon što se upije, se može dodatno nanijeti hidratantna krema ili neka masnija krema. Sve dnevne i noćne anti-age kreme se mogu kombinirati sa serumima sličnih sastojaka ili sa serumom sa čistom hijaluronskom kiselinom, ovisno o tipu kože.
Što se tiče čišćenja kože, treba koristiti proizvode za čišćenje kože koji ne sadrže iritirajuće sastojke poput mirisa, sulfata ili alkohola, a to su hipoalergeni proizvodi koji će smanjiti rizik od iritacije i alergijskih reakcija. Obično se preporučaju micelarne otopine sa termalnom vodom koje imaju i umirujuće djelovanje, a pogodne su i za najosjetljivije kože. Uz pravilnu njegu kod kuće, odličan dodatak je i medicinsko čišćenje lica koje uključuje odmašćivanje kože, parenje, mehaničku ekstrakciju nečistoća, piling ili masku te tretman visokom frekvencijom za dezinfekciju i bržu regeneraciju kože. Ova kombinacija profesionalnih tretmana pomaže dubinskom čišćenju i revitalizaciji kože.
Ako se hiperpigmentacije na koži ne mogu riješiti samo sa kućnom njegom tj. prije navedenim kremama, preporuča se provođenje profesionalnih, sigurnih i učinkovitih tretmana kao što su kemijski pilinzi i IPL terapija. Ovi tretmani se provode u hladnijem dijelu godine kada ima manje sunca i oporavak je brži.
Kod aplikacije kemijskih pilinga sa retinoičnom kiselinom bitno je naglasiti da nema osjećaja peckanja na koži, da ljuštenje kože nastupa za 3-4 dana i traje 3-4 dana te se za to vrijeme treba koristiti hidratantna krema koja neutralizira suhoću kože ili dodatno još neka masnija krema ako je koža više suha i ljuskava.
Posebno treba naglasiti da korištenje preparata sa retinolom, retinoidima i kemijski pilinzi sa retinoičnom kiselinom nisu dozvoljeni kod trudnica i dojilja.
Za neinvazivno pomlađivanje kože dolazi u obzir provođenje laserskih tretmana sa Fotona laserom, koji se također provode u hladnijem dijelu godine.
Neovisno o prethodno navedenim anti-age tretmanima, ali i u kombinaciji s navedenim tretmanima koža se može hidratizirati i regenerirati mezoterapijom, tj. metodom gdje se tankom iglicom unose kokteli koji sadrže hijaluronsku kiselinu, aminokiseline, bioaktivatore, vitamine i minerale koji će potaknuti kožu na proliferaciju fibroblasta, potaknuti fibroblaste na vlastitu proizvodnju kolagena te utjecati na zadebljavanje epidermisa i dermisa što rezultira zdravim, sjajnim i odmornim izgledom kože.
Preporuka je provesti barem 3 tretmana mezoterapije zaredom sa razmakom od 2-4 tjedna između svake mezoterapije za bolji rezultat na koži. Kasnije tijekom godine, u svrhu održavanja kvalitete kože, se može provesti još 3-6 tretmana mezoterapije, ovisno o tipu kože, potrebama kože i starosnoj dobi osobe kojoj se radi mezoterapija.
Mezoterapijski kokteli se također mogu prilagoditi raznim potrebama kože, od potrebe za izbjeljivanjem kože do potrebe zatezanja kože koja je s godinama postala neelastična i „obješena“, osobito u području vrata, dekoltea i na dorzumima šaka.
Najnoviji komentari